O KLUBIE

Klub powstał w 2000 roku z jako Uczniowski Klub Sportowy zrzeszając w dużej mierze mieszkańców Tuchomia zaangażowanych we wspólna pasje. Wcześniej zajęcia miały charakter niezorganizowany, sam podmiot występował wyłącznie w rozgrywkach organizowanych w ramach Pucharu Gminy Żukowo.

W 2000 roku członkowie klubu wystartowali w rozgrywkach ligowych pomorskiej Klasy ,,B `` początkowo jako rezerwy KS Żukowa a od 2003 roku już samodzielnie pod nazwą Vigo Tuchom. Mecze rozgrywane były na stadionie w Żukowie przy ul.Książąt Pomorskich , który to udostępniały nam władze Gminy. Gro zawodników kadry klubu miało już ligową przeszłość, występujących w pomorskich rozgrywkach ligowych lokalnego szczebla- głównie KS Żukowa. Treningi odbywały się na miejscowym obiekcie przy obecnej ulicy Szkolnej. Był to obiekt który został zaadaptowany jako boisko dzięki pracy społecznej oraz wkładowi finansowemu członków wówczas jeszcze niezrzeszonych.

W sezonie 2003/2004 zespół zdobył w 18 meczach 11 punktów, które dały mu 11 pozycje w tabeli ligowej tuż nad rezerwami Kasztelani Garczyn . W tym samym roku uczestniczyliśmy również w rozgrywkach Pucharu Polski, ulegając jednak w pierwszej rundzie drużynie EX Siedlce 2-1.

W kolejnym sezonie w tej samej grupie uplasowaliśmy się na 6 pozycji w tabeli z 22 punktowym dorobkiem. W osiemnastu ligowych kolejkach uzyskaliśmy 6 zwycięstw, 4 razy podzieliliśmy się punktami, zaś 8 razy schodziliśmy z boiska jako pokonani.

W sezonie 2005/2006 głównie z powodu dalekich i kosztowych wyjazdów oraz powstałej luki w grupie II pomorskiej Klasy ,,B`` postanowiliśmy zgłosić zespół do rozgrywek tej grupy. Drużyny występujące w tej grupie prezentowały wyższy poziom sportowy, co pozwoliło się nam uplasować się dopiero na 13 miejscu w tabeli. W Pucharze Polski w pierwszej rundzie pokonaliśmy na ,,własnym'' boisku po dogrywce zespół Sprzęgła Wejherowa 6-5, by w II rundzie ulec nieznacznie zespołowi Orkana Gdynia 0-1.

Po tzw ,,frycowym'' w kolejnym roku zajęliśmy w grupie 9 miejsce w gronie 14 zespołów. Dorobek punktowy w 26 meczach wyniósł 27 pkt., na co złożyło się 8 zwycięstw 3 remisy i 15 porażek. W zmaganiach Pucharu Polski w pij rundzie wstępnej uzyskaliśmy wolny los,w pierszej rundzie otrzymaliśmy walkowera od ekipy Sokoła Ełganowo, który wycofał się z rozgrywek. Także rozgywki rozpoczeliśmy w II rundzie niestety ulegając zespółowi Marynarki Wojennej RP w wyjazdowym spotkaniu 2-0.

Od 2007 roku Nasze Stowarzyszenie rozwijało się bardzo dynamicznie. Rok wcześniej dzięki odpowiedniemu wsparciu lokalnych władz uzyskaliśmy teren przy ulicy Długiej pod powstanie stadionu. Od tego roku obiekt który obecnie stanowi własność Gminy jest systematycznie modernizowany. Powstanie obiektu oraz wsparcie finansowe w formie grantu pozwoliły nam na ogłoszenie naboru i powstanie w 2007 roku dwóch grup młodzieżowych. Wcześniej Nasze grupy młodzieżowe uczestniczyły w turniejowych rozgrywkach lokalnych.

Dynamiczny rozwój klubu pozwolił nam na rozpoczęcie szkolenia. Nasi juniorzy rocznika 1993 oraz 1991 uczestniczyli w rozgrywkach ligowych w Ramach Pomorskiej Ligi Juniorów organizowanych przez Pomorski PZPN.

Ostatni sezon występów drużyny seniorów pod nazwą VIGO TUCHOM, sezon 2007/2008 nie był dla nas tak pomyślny jak poprzedni. Zdobywając 14 punktów zajęliśmy miejsce w końcowej części tabeli, również w rozgrywki Pucharu Polski nie były dla nas szczęśliwe, po porażce w Czapielsku z miejscowymi Królewskimi odpadliśmy z rozgrywek.

Po zakończeniu sezonu 2007/2008 cały klub wszedł w skład nowoutworzonego Gminnego Klubu Sportowego Żukowo zasilając sekcje piłki nożnej oraz akademii piłkarskiej powstałego podmiotu.

Od listopada 2012 roku działamy z inicjatywy grupy tworzącej dawne struktury kluby, działalność została reaktywowana pod nazwą Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe Vigo Tuchom. Od chwili założenia działania klubu skupiają się priorytetowo na aktywizacji dzieci i młodzieży w piłce nożnej.

Naszym nadrzędnym celem jest integrowanie  środowiska mieszkańców Tuchomia i okolic, promocja Gminy Żukowo i Powiatu Kartuskiego , oraz prowadzenie zajęć w zakresie rozwoju sportu w naszej miejscowości.